Jak czytać szybciej: 10 sposobów na zwiększenie prędkości czytania

Czy masz dużo papierkowej roboty do wykonania w terminie? Masz dużo do przeczytania? Czy po prostu chcesz czytać w szybszym tempie, czy to z powodów osobistych, czy też z powodu pracy?

Więc, jak czytać szybciej? Oto 10 sprawdzonych sposobów zwiększenia szybkości czytania.

Zatrzymaj wewnętrzny monolog.

Wewnętrzny monolog, znany również jako subwokacja, jest cechą niezwykle powszechną wśród czytelników. Jest to proces wypowiadania słów w głowie podczas czytania i jest to największa przeszkoda, która przeszkadza w zwiększeniu szybkości czytania.

Jeśli podczas czytania słyszysz głosy w głowie, nie denerwuj się. Tak długo, jak jest to twój własny głos, czytający razem z tobą, nic Ci nie jest. W rzeczywistości, w ten sposób nauczyciele uczą dzieci czytać – podczas czytania wypowiadaj słowa w milczeniu w głowie.

Czy pamiętasz instrukcje: „Czytaj w głowie, jak czytam ten fragment na głos”, które były dość często powtarzane w klasach? Jest to jeden ze sposobów, w jaki ten zwyczaj posiadania wewnętrznego monologu został zakorzeniony w Tobie jako młody czytelnik.

Kiedy początkowo uczono Cię czytać, uczono Cię, by wszystko brzmiało jak należy i czytało się na głos. Kiedy byłeś wystarczająco biegły w tym zakresie, nauczyciel kazał Ci zacząć wypowiadać słowa w głowie. W ten sposób powstał ten zwyczaj i większość ludzi kontynuuje czytanie w ten sposób. Nie wpływa to niekorzystnie na nich w żaden sposób, dopóki nie zaczną czytać w szybszym tempie. Jeśli starasz się zwiększyć prędkość czytania, jest to pierwsza rzecz, którą musisz nauczyć się przezwyciężać.

Dlaczego to Cię spowalnia? Średnia prędkość czytania jest prawie taka sama jak średnia prędkość mówienia. Według Forbesa, średnia prędkość czytania dla dorosłych wynosi 300 słów na minutę. Średnia prędkość rozmowy jest taka sama.

Ponieważ większość ludzi ma zwyczaj wypowiadania słów na głos w głowie, kiedy czytają, czytają w tym samym tempie, co mówią. Oznacza to, że szybkość czytania wzrośnie tylko wtedy, gdy będziesz kontynuował ten wewnętrzny monolog. Jeśli chcesz nadal zwiększać szybkość czytania, musisz ją wyeliminować.

Aby to zrobić, musisz zrozumieć jedną rzecz: to niepotrzebne. Nie musisz mówić każdego słowa w głowie, aby zrozumieć materiał, który czytasz. Było to w czasach, gdy jesteś młodszy, ale teraz jesteś w stanie wprowadzić znaczenie, widząc tylko słowa. Twój mózg nadal przetwarza informacje.

Wydzielanie słów

Wyłuskiwanie słów jest ściśle związane z ideą eliminacji monologu wewnętrznego. Jest to akt jednoczesnego czytania wielu słów i jest kluczem do szybszego czytania. Wszystkie te wskazówki do czytania wiążą się ze sobą, ale wyrywanie słów jest prawdopodobnie najbardziej aktywnym narzędziem do wykorzystania podczas pracy nad zwiększeniem szybkości czytania.

Człowiek może zrozumieć kilka słów naraz, nawet jeśli jest przeszkolony – jak wspomniano w wewnętrznym monologu – do czytania każdego słowa naraz i nie przegapić ani jednego artykułu. Korzystanie z widzenia peryferyjnego jest jednym ze sposobów na ułatwienie tego kroku, ale przejdziemy do tego w następnej sekcji.

Na razie skup się na próbie przeczytania trzech słów jednym spojrzeniem. Kontynuuj na dole strony w ten sposób, zwracając uwagę na to, o ile szybciej zakończysz całą stronę tekstu. Nadal jesteś w stanie przetwarzać i rozumieć to, co czytasz, ale poświęcasz na to znacznie mniej czasu.

Teraz posuwaj tę koncepcję o krok dalej. Weź ołówek i lekko narysuj dwie pionowe, równoległe linie w dół strony, rozdzielając tekst na trzy części.Zacznij od lewej górnej części strony, jak zwykle, i zakryj wszystko poniżej tej linii ręką lub kartką papieru.

Skoncentruj się na czytaniu tekstu w każdej sekcji jako jednej rzeczy. Utnij słowa razem i przeczytaj je na pierwszy rzut oka, jak znak drogowy. Kontynuuj tę czynność w dół strony, przesuwając odpowiednio papier. Zauważysz, że twoja prędkość była szybsza niż przedtem.

Kontynuujcie tę metodę, aż poczujecie się wystarczająco komfortowo, by rzucić sobie nieco więcej wyzwań.

Nie czytaj ponownie słów z tej strony

Zanim przejdziemy do części widzenia peryferyjnego – to jest prawdziwy progres – będziesz chciał się upewnić, że przełamiesz nawyk ponownego czytania słów na stronie.

Jeśli obserwujesz oczy przeciętnej osoby, kiedy czytają, zauważysz, że skaczą i odlatują. Nie tylko płyną równomiernie tam i z powrotem, tak jak powinny. Dzieje się tak dlatego, że przeciętny człowiek – Ty też to robisz – ma tendencję do cofania się po słowach, które już przeczytał. Jest to jedna rzecz, która uniemożliwia zwiększenie prędkości czytania.

Najprawdopodobniej robisz to nawet nie zdając sobie sprawy, że to robisz, co czyni to trochę trudnym nawykiem, z którego musisz się wyrwać. Najprostszym sposobem, nawet jeśli możesz czuć się trochę dziecinnie, jest użycie palca lub zakładki, aby Cię poprowadzić.

Trzymaj palec biegnący tam i z powrotem po stronie, bez zatrzymywania się i wracania. Śledzenie słów w miarę jak palec przesuwa się w dół tekstu. Kiedy dojdziesz do końca, pomyśl o tym, co czytasz. Nie wróciłeś ani jednego słowa (mam nadzieję!), a mimo to wciąż pamiętasz, co przeczytałeś.

Użyj widzenia peryferyjnego

Gratulacje! Dotarłeś do kluczowego kroku, który naprawdę łączy wszystko razem. Choć może to nie jest ostatni krok, to z pewnością jest to krok krytyczny.

Wykorzystaj techniki z góry, aby zobaczyć i zrozumieć kilka słów na raz. Zamiast rzucać się w mniejsze grupy słów, spróbuj czytać po kolei jedną linijkę. Wymaga to spojrzenia na środek linii i wykorzystania wzroku peryferyjnego do odczytania reszty linii. Zeskanuj stronę w ten sposób i kiedy dotrzesz do dołu, przekonasz się, że nadal rozumiesz, co czytasz, ale zrobiłeś to w rekordowo krótkim czasie.

Użyj timera

Mówiąc o „rekordowym czasie”, teraz masz szansę przetestować siebie i pracować nad tym, jak zwiększyć szybkość czytania za każdym razem, gdy czytasz. Ustawić zegar na jedną minutę, odczytując normalnie, gdy czas się kurczy. Kiedy wyłączy się zegar, zanotuj ile stron przeczytałeś.

Strona internetowa WordstoPages pomoże Ci dowiedzieć się, ile słów przeczytałeś. Teraz połącz wszystko, czego się nauczyłeś i powtórz test.

Kontynuuj to, kontynuując pobicie poprzedniego liczenia za każdym razem. Wyznacz dzienny lub tygodniowy cel, a gdy go osiągniesz, zajmij się sobą. Kontynuuj z tą małą grą, a będziesz w stanie zwiększyć prędkość czytania w mgnieniu oka!

Wyznaczyć cel

Trzymanie się celu lepiej zapewni, że będziesz trzymał się swoich testów czytania i zegara. Podaj sobie cel w postaci pewnej liczby stron do przeczytania każdego dnia/tygodnia/itp. i trzymaj się go. Motywacja nigdy nikogo nie skrzywdziła!

Przeczytaj więcej

Stare powiedzenie: „Praktyka czyni mistrza” jest dosyć dokładne. Każdy profesjonalista, artysta, muzyk itp. regularnie wykonuje swoją pracę.

Czytelnik powinien robić to samo. Im więcej czytasz, tym więcej będziesz w tym lepszy. Im lepiej czytasz, tym bardziej zwiększysz szybkość czytania.

Theodore Roosevelt przeczytał jedną książkę przed śniadaniem, a następnie trzy lub cztery wieczorem. Nie jestem pewien, jak duże były to książki, ale założę, że były one średniej długości. Wykorzystaj jego obsesję jako paliwo dla własnego celu.

Użyj znacznika

Czy uważasz, że twój wzrok wyślizguje się i przesuwa się po stronie, kiedy czytasz? Nie ma problemu. Po prostu umieść kartkę pod każdą linijką i przesuń ją w dół w miarę czytania. To zapewni, że pozostaniesz przy czytaniu jednej linii na raz, zamiast rzucać oczami.

Praca nad poprawą słownictwa

Zastanów się nad tym: Czytasz dalej, a potem wpadasz na słowo, którego nie znasz. Pomijasz to? Próbujesz to rozgryźć według kontekstu? Zatrzymujesz się, żeby to sprawdzić? Bez względu na to, jaki kierunek działań podejmiesz, znacznie spowalniasz swój czas, jeśli nie zatrzymasz tego wszystkiego razem, aby pójść i poszukać słowa opóźniającego.

Jeśli pracujesz nad poprawą słownictwa, będziesz znał więcej słów. Im więcej słów dodajesz do swojego repertuaru, tym szybciej czytasz. Im szybciej czytasz, tym więcej potrafisz czytać. Może to oczywiste, ale ważne.

Ogólne wiadomości z tekstu

W końcu, gdy znajdziesz się w prawdziwym kryzysie czasowym i potrzebujesz czegoś do wczoraj przeczytać, weź głęboki oddech i uspokój się. Otwórz książkę i poświęć trochę czasu na przeczytanie wszystkich głównych punktów. Przeczytaj spis treści. Przeczytaj napisy. Przeczytaj podpisy pod wykresami. Uzyskaj ogólne wyczucie dla rozdziału/sekcji/itp…

Następnie należy przeczytać pierwszy akapit każdej z głównych sekcji. Przeczytaj ostatnie. Czytaj w środku. Zastanów się nad tym w swojej głowie i poskładaj to razem.

Następnie, zacznij czytać wszystko inne, korzystając z technik, o których właśnie rozmawialiśmy. Będziesz lepiej zachowywał informacje, a także szybciej czytałeś.

Podsumowując, następnym razem, gdy będziesz musiał szybko coś przeczytać, po prostu powiedz sobie: „Zamknij się i spójrz na stronę!”.