Studia w Danii

Dania, kraj wysoce wydajny i oszczędny, ma reputację kraju doskonałego pod względem akademickim. W połączeniu z piękną scenerią i wysokiej jakości usługami publicznymi, Dania jest fantastycznym miejscem dla międzynarodowych studentów.

Dlaczego warto studiować w Danii?

Z instytucjami szkolnictwa wyższego, których początki sięgają 1479 r., Dania ma za sobą historię edukacji. W Danii istnieje pięć rodzajów instytucji. Są to uniwersytety, kolegia uniwersyteckie, wyższe uczelnie artystyczne, szkoły kształcenia i szkolenia morskiego oraz środowiska akademickie biznesu. Uniwersytety oferują studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie z wielu różnych dziedzin. Kolegia uniwersyteckie oferują zawodowe kursy zawodowe, przygotowujące studentów do podjęcia pracy zawodowej. Instytucje artystyczne to specjalistyczne szkoły oferujące kursy z zakresu sztuki i wzornictwa. Instytucje kształcenia i szkolenia morskiego oferują kursy ukierunkowane na badania naukowe i praktykę. Akademie biznesowe oferują dwuletnie programy Academy Profession i Professional Bachelor’s stopni. Dania postępuje zgodnie z procesem bolońskim, więc stopień, który uzyskasz w duńskiej instytucji, będzie uznawany na całym świecie.

W Danii istnieje 8 uniwersytetów, a także wiele innych instytucji szkolnictwa wyższego. W rankingu QS World University Rankings z 2019 r. znajdziesz 5 uniwersytetów duńskich w pierwszej 500. Najwyżej w rankingu znajduje się Uniwersytet w Kopenhadze, który zajmuje 79. miejsce. Kolejna najwyżej sklasyfikowana uczelnia to Politechnika Duńska, która znajduje się na 112 miejscu.

O Danii

Oficjalnie w Królestwie Danii mieszka ponad 5,78 mln osób. Dania jest krajem nordyckim i dzieli granicę z Niemcami. Kraj ten jest archipelagiem 443 wysp, o płaskim terenie z piaszczystymi wybrzeżami, niskim wzniesieniu i umiarkowanym klimacie. W 1397 r. Dania była częścią Unii Kalmarskiej, do której należą również Szwecja i Norwegia. W 1523 r. Szwecja opuściła tę Unię. Dania i Norwegia pozostawały pod rządami tego samego monarchy do 1814 r., po wojnach napoleońskich. w 1973 r. Dania stała się członkiem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, znanej obecnie jako UE, zachowując własną walutę. Dania była również jednym z członków założycieli NATO, OECD i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dania jest jednym z najbardziej rozwiniętych społecznie i gospodarczo krajów na świecie. Kraj ten może pochwalić się wysokim standardem życia, a także wysoką pozycją w takich dziedzinach, jak m.in. edukacja, opieka zdrowotna i demokratyczne rządy. Kraj ten ma monarchę i premiera, a monarcha zachowuje władzę wykonawczą. Mimo to obowiązki monarchy mają charakter ceremonialny, a premier podejmuje decyzje rządowe.

Dania używa duńskiej korony (DKK) jako swojej waluty.

Czesne, które płacisz, zależy od tego, skąd pochodzisz. Jeśli pochodzisz z kraju UE/EOG, możesz uczęszczać na duńskie uczelnie za darmo. Jeśli pochodzisz z innego kraju, płacisz czesne. Opłaty są różne w każdej instytucji, a także w zależności od poziomu, na którym się uczysz. Przeciętnie należy liczyć się z opłatami w wysokości od 45 000 do 120 000 koron duńskich rocznie. Dla studentów dostępne są stypendia, które są oferowane przez poszczególne instytucje, a także inne inicjatywy.

Twoje koszty utrzymania będą zależeć od tego, gdzie zdecydujesz się zamieszkać, ponieważ większe miasta będą droższe od mniejszych miast i miasteczek. Średnio powinieneś przeznaczyć na to od 6 000 do 13 500 DKK miesięcznie. Dotyczy to zakwaterowania, artykułów spożywczych i podróży. Innym kosztem, który studenci muszą wziąć pod uwagę jest ubezpieczenie zdrowotne. Chociaż w niektórych przypadkach opieka zdrowotna w nagłych wypadkach jest bezpłatna, być może trzeba będzie pokryć ją z polisy ubezpieczeniowej. Jeśli jesteś obywatelem kraju nordyckiego, UE/EOG lub Szwajcarii, możesz pracować w Danii przez cały okres studiów, bez żadnych ograniczeń, ale będziesz potrzebował pozwolenia na pracę. Jeśli pochodzisz z innego kraju, możesz pracować do 20 godzin tygodniowo w czasie trwania semestru oraz w pełnym wymiarze godzin w czerwcu, lipcu i sierpniu.Będziesz też potrzebował pozwolenia na pracę.

Wizy

W zależności od tego, skąd pochodzisz, możesz potrzebować wizy studenckiej na studia w Danii. Studenci UE/EOG lub studenci ze Szwajcarii nie potrzebują wizy. Jednak po przyjeździe trzeba będzie złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Aby ubiegać się o zezwolenie, należy dostarczyć paszport, zdjęcie paszportowe oraz list gończy z instytucji do lokalnego Statsfervaltningen (administracji państwowej). Jeśli pochodzisz z innego kraju, będziesz musiał uzyskać wizę na studia w Danii. Przed przyjazdem do kraju konieczne jest również posiadanie pozwolenia na pobyt.

Język

Językiem urzędowym Danii jest język duński.

Programy studiów są najczęściej oferowane w języku duńskim lub angielskim. Jeśli studiujesz w języku obcym, musisz przedstawić dowód swojej biegłości językowej. Zazwyczaj odbywa się to poprzez przystąpienie do testu z języka angielskiego lub przedstawienie wyników testów. Jeżeli nie spełniają Państwo wymaganego standardu, mogą Państwo wziąć udział w kursie językowym, który pomoże Państwu w doskonaleniu umiejętności językowych.

Nawet jeśli jesteś w stanie uczyć się w języku angielskim, i tak powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby nauczyć się jak najwięcej duńskiego. Komunikowanie się z mieszkańcami i innymi studentami jest doskonałym sposobem na praktykę. Jest to umiejętność, która sprawi, że codzienne życie stanie się przyjemniejsze, a także będzie świetnie wyglądać w CV/ CV!

Miasta

Kopenhaga

W stolicy Danii, Kopenhadze, mieszka ponad 777.000 osób. Miasto znajduje się na wyspie Zelandia, a z MalmĂś (Szwecja) łączy je most Ăresund Bridge. Most Ăresund Bridge jest najdłuższym połączonym mostem drogowym i kolejowym w Europie. Kiedy został założony w X wieku, Kopenhaga była wioską rybacką. W XV wieku stała się stolicą Danii i od tego czasu stała się centrum kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym kraju.

W mieście znajdują się 3 uniwersytety i kilka innych szkół wyższych. Należą do nich Uniwersytet w Kopenhadze, który został założony w 1479 roku. Każdego roku uniwersytet przyciąga ponad 1500 międzynarodowych studentów i oferuje różne stopnie naukowe w wielu dziedzinach.

Aarhus

Miasto Aarhus jest domem dla ponad 273.000 osób i znajduje się na stałym lądzie Danii. Od 1948 do 2010 roku, Aarhus było znane jako Ărhus. W czasie rewolucji przemysłowej, Aarhus szybko się rozwinął. Dzisiaj miasto jest największym centrum handlu, usług i przemysłu w rejonie Jutlandii. Aarhus ma najmłodszą populację w Danii i jest najszybciej rozwijającym się duńskim miastem.

W mieście znajdują się 2 uczelnie wyższe, wraz z innymi szkołami wyższymi. Należą do nich Uniwersytet w Aarhus, który jest publiczną uczelnią badawczą założoną w 1928 roku. Jest to największy uniwersytet w Danii i ma cztery wydziały. Wydziały te mają 27 wydziałów i oferują kursy na wielu różnych kierunkach studiów.