Studia za granicą w Chinach

Wielu międzynarodowych studentów wybrało Chiny na studia za granicą. Ale dlaczego? Cóż, w ciągu ostatnich lat Chiny dużo inwestowały w edukację i rozwinęły partnerstwo z uniwersytetami z Wielkiej Brytanii i USA.

Chińskie uniwersytety oferują wysokiej jakości edukację i mają wysokie standardy. Dlatego obecnie ponad 100 instytucji szkolnictwa wyższego znajduje się w czołowych rankingach stworzonych przez Times Higher Education i TopUniversities.

Ale jak drogie jest życie i studia w Chinach? Poniżej omówimy średnie wydatki, takie jak opłaty za naukę i koszty utrzymania. Chcemy dać Ci ogólne wyobrażenie o budżecie, jaki będziesz potrzebował na studia w 4. największym kraju na świecie.

1. Czesne na chińskich uniwersytetach

Czesne na uniwersytetach publicznych

Średnie czesne na chińskich uniwersytetach publicznych waha się od 2 500 do 10 000 USD/rok akademicki. Można również znaleźć kilka programów bez opłat za naukę. Są one zazwyczaj oferowane przez uniwersytety z innych krajów (np. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii), które mają kampusy w Chinach.

Czesne na uniwersytetach prywatnych

Prywatne uniwersytety mają zazwyczaj wyższe czesne. Podczas gdy większość kursów kosztuje poniżej 30.000 USD/rok, w przypadku niektórych programów MBA można zapłacić ponad 40.000 USD/rok.

Koszty mogą być jeszcze wyższe w instytucjach prywatnych z innych krajów. Na przykład Uniwersytet Nowojorski (NYU) w Szanghaju, założony we współpracy z East China Normal University of Shanghai, posiada czesne w wysokości ponad 50 000 USD/rok.

2. Koszty utrzymania w Chinach dla studentów zagranicznych

Średnie koszty utrzymania w chińskich miastach:

We wszystkich innych chińskich miastach można było poradzić sobie z 600 – 1 000 USD miesięcznie. Suma ta może również obejmować zakwaterowanie, jeśli mieszkasz w hali rezydencji.

Należy pamiętać, że koszty życia w Chinach są bardzo zróżnicowane. Czynniki takie jak opłaty za naukę, prestiż i rodzaj uniwersytetu, wielkość miasta i Twoje nawyki związane z wydatkami mogą znacznie zwiększyć lub zmniejszyć Twoje wydatki.

Koszty zakwaterowania

Chociaż Szanghaj i Pekin są znane na całym świecie jako jedne z najdroższych miast do zamieszkania, można znaleźć kilka przystępnych opcji zakwaterowania w tych metropoliach. Stawki są jeszcze niższe w takich miejscach jak Tianjin, Jiangsu czy Sichuan.

Najczęstszymi opcjami zakwaterowania w Chinach są:

Mieszkanie ze współlokatorem, czy to w akademiku, czy w mieszkaniu, jest najbardziej przystępną cenowo i najczęstszą opcją wśród studentów zagranicznych. Wszystkie zakwaterowania (głównie akademiki i mieszkania) wymagają kaucji w wysokości 300 – 460 USD. Rachunki za media również dodają około 50 USD/miesiąc do Twoich wydatków.

Koszty żywności

Oprócz tego, że Chiny są wspaniałym miejscem do studiowania za granicą, słyną również z różnorodnej, interesującej i bardzo przystępnej cenowo kuchni.

Posiłek w stołówce uniwersyteckiej, małej lokalnej restauracji lub sieci fast foodów powinien kosztować od 1 do 4 USD. Średnia oferta gastronomiczna (ceny od 4 do 7 USD) obejmuje zarówno dania kuchni chińskiej, jak i międzynarodowej.

Jeśli kupisz jedzenie w lokalnych supermarketach, wydasz około 170 – 200 USD/miesiąc. Możesz znaleźć międzynarodowe sieci supermarketów, takich jak Walmart, Carrefour, Auchan lub Metro. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, powinieneś spróbować gotować w domu. Ponadto, kupuj owoce i warzywa ze świeżych rynków, a otrzymasz dużą torbę pełną owoców za jedyne 2 – 3 USD.

Transport

Chiny mają doskonały transport publiczny po bardzo niskich cenach, a nawet przejażdżki taksówkami są dość tanie. Oto ogólna lista cen transportu publicznego:

Studencki bilet tranzytowy na transport publiczny kosztuje około 15 – 20 USD/miesiąc.

Koszty dodatkowe

Możesz również skorzystać z serwisu Numbeo, aby sprawdzić inne ceny i koszty w Chinach.

3. Stypendia dla studentów zagranicznych

W celu przyciągnięcia większej liczby studentów z zagranicy, rząd chiński stworzył program stypendialny, zapewniający pełne lub częściowe finansowanie czesnego zarówno dla studiów licencjackich, jak i podyplomowych. Inne stypendia są oferowane przez poszczególne chińskie uczelnie. Pełną listę stypendiów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej CUCAS.

Studiowanie i życie w Chinach pozwala na poznanie fascynującej kultury i nauczenie się języka chińskiego. Uniwersytety oferują wiele tytułów licencjackich i magisterskich nauczanych w języku angielskim i wspaniałe środowisko studiów, gdzie można rozwijać się zarówno osobiście, jak i zawodowo.

Najlepsi studenci zawsze mogą zdecydować się na pozostanie tam i kontynuowanie nauki lub rozwijanie udanej kariery zawodowej. Jeśli rozważasz Chiny jako kolejny kierunek studiów, zachęcamy Cię do pójścia dalej i realizacji swoich marzeń. Powodzenia i jak najlepszego wykorzystania tego marzenia!